"O godne życie z łuszczycą"

Nasza działalność » "O godne życie z łuszczycą"

plakat konferencyjny

23 października 2010 kilkumiesięczne przygotowania zwieńczyła konferencja O Godne Życie z Łuszczycą. Zorganizowana została nieco z „pompą”, ale zarówno miejsce jak i obecność znaczących gości oraz okazja – zbliżający się Światowy Dzień Łuszczycy - zobowiązuje. Obszerna Sala Sesyjna bydgoskiego ratusza, udostępniona nam przez prezydenta Bydgoszczy i zarazem Honorowego Patrona konferencji, była prawie pełna.

Obecność ekspertów jako wykładowców, reprezentantów Urzędu Miasta i instytucji publicznych związanych ze służbą zdrowia oraz licznych firm, które włączyły się z pomocą, sprawiła, że konferencja nabrała uroczystego kształtu.
Wykłady wygłoszone w czasie konferencji były bardzo interesujące.

Wykład pierwszy pt. Sytuacja ciężko chorych na łuszczycę w polskiej rzeczywistości wygłosił prof. dr hab. med. Waldemar Placek z Bydgoszczy. Mowa w nim była m.in. o chorobach współistniejących z łuszczycą, o skróceniu czasu życia osób chorych na łuszczycę i jej destrukcyjnym wpływie na funkcjonowanie chorych. Obok tych tematów prelegent przedstawił też możliwe terapie i sposoby leczenia oraz ich koszty. Ważnym elementem wykładu i prezentacji była jednak przede wszystkim kwestia dostępności tych metod dla chorych oraz ogromnie niezadowalające dostrzeganie naszych problemów przez MZ i NFZ. Stosowane spychanie odpowiedzialności z instytucji finansujących leczenie na lekarzy i szpitale powoduje, że chory właściwie pozostaje sam ze swymi kłopotami. Wykład zamknęła konkluzja, że w Polsce ponad interesem chorego, jego godnością (o której tak wiele się mówi) przedkłada się interes polityków, odkładając na później konieczne reformy, mogące uzdrowić służbę zdrowia. Nie sposób się z tą konkluzją nie zgodzić, o czym my, chorzy przekonujemy się najbardziej boleśnie.

Kolejny prelegent przyjechał do nas z Łodzi. Profesor dr hab. med. Andrzej Kaszuba jest Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Dermatologii i Wenerologii oraz Przewodniczącym Krajowego Zespołu ds. Dermatologii. Wykład profesora Andrzeja Kaszuby zatytułowany Leki biologiczne nadzieją dla polskich chorych na łuszczycę dotyczył mechanizmów ich działania, ich dostępności w Polsce w porównaniu z innymi krajami Europy. Obok głównego zakresu tematycznego poruszał też kwestie przyczyn występowania łuszczycy oraz skuteczności różnych metod leczenia. Wykład zakończył się ciekawym zestawieniem powodów, dla których leki biologiczne powinny być w pełni dostępne dla chorych w Polsce (wymieniając tu m.in. wydłużenie czasu życia chorych). Przedstawił też statystyki mówiące, że w prawie wszystkich krajach UE ciężko chorzy kwalifikujący się do terapii biologicznych otrzymują takie leczenie.

Obaj prelegenci zgodnie zwrócili uwagę, że skoro nasze państwo ma być stać na finansowanie zapłodnienia in vitro (o czym w niedługim czasie ma zdecydować Sejm RP), to tym bardziej powinno je być stać na refundowanie leczenia chorych na łuszczycę.

• 2010_byd_01.jpg

Fotorelacja

z konferencji "O godne życie z łuszczycą", która się odbyła w sali sesyjnej bydgoskiego Ratusza.