"O godne życie z łuszczycą"

Nasza działalność » "O godne życie z łuszczycą"

  • plakat konferencyjny
    plakat konferencyjny

Trzecie wystąpienie należało do dr Luizy Marek, która w swoim wykładzie pt. Aspekty psychologiczne w łuszczycy poruszała ważną kwestię wpływu łuszczycy na stan psychiczny i emocjonalny chorego. Ważnym elementem wyartykułowanym przez dr Marek było też przypomnienie, że psychika bywa często odpowiedzialna za uaktywnienie się łuszczycy pozostającej w stanie ukrytym. Okazuje się, że podobne czynniki odpowiadają za stan psychiki i stan skóry. Wiele uwagi poświęcono też na omówienie funkcjonowania pacjenta z łuszczycą pod kontem jego satysfakcji z życia. W dalszej części wykładu słuchacze zapoznali się z ewentualnymi konsekwencjami natury psychologicznej wynikającymi z choroby. Ważnym elementem wystąpienia dr Marek było zwrócenie uwagi na niedocenianie aspektu psychologicznego w terapiach – do tej pory brak jest systemowego łączenia tradycyjnych terapii dermatologicznych psychoterapią, mimo udowodnionego pozytywnego wpływu tej ostatniej na proces leczenia. Trafnym zakończeniem wykładu był cytat widoczny na ostatnim slajdzie prezentacji: Nie chodzi tu po prostu o tryumf ducha nad materią, a o to, że ten duch ma znaczenie.

Ostatni wykład ( po półgodzinnej przerwie) wygłosiła mgr Elżbieta Płachecka – Kierownik ds. Pielęgniarstwa w Klinice Dermatologicznej w Bydgoszczy. Wykład pt. Wpływ zabiegów pielęgnacyjnych oraz stylu życia na kondycję chorego przygotowany został wraz z dr n. med. Aliną Chabior, która niestety nie mogła przybyć na konferencję. Poruszono w nim kwestie czynników zaostrzających chorobę oraz możliwości zapobiegania jej zaostrzeniu czy wręcz nawrotowi. Zwrócono uwagę na unikanie urazów, stanów zapalnych (np. natury stomatologicznej) ale również stresu i używek. W dalszej części prelegentka przedstawiła mechanizm działania i sposób stosowania poszczególnych leków i dermokosmetyków stosowanych w leczeniu miejscowym, zarówno tych robionych jak i gotowych. Przedstawiła też kilka zasad profilaktyki oraz najskuteczniejsze specyfiki przydatne przy działaniach profilaktycznych. Wykład ten był niezwykle przydatny ze względu na jego znaczenie dla pogłębienia wiedzy o niezbędnych codziennych zabiegach leczniczo-kosmetycznych.

W trakcie konferencji głos zabrali również goście: poseł Tomasz Latos (autor interpelacji poselskiej w naszej sprawie) oraz dr Aleksandra Lubińska Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy, zachęcając Stowarzyszenie do dalszych wysiłków, a zarazem obiecując poparcie dla naszych działań.

Ostatnim elementem konferencji było forum dyskusyjne, prowadzone przez Jolantę Przywitowską – niestety nie wszystkie pytania udało się zadać. Nieco nam czasu zabrakło, co jednak jest chyba normalne przy tego typu spotkaniach. Mając do dyspozycji zarówno czołowych dermatologów kraju jak i reprezentantów władz wielu z nas chciało zadać im pytania, licząc na rozwianie wątpliwości czy wyjaśnienie niejasnych kwestii. Pytano m.in. o status choroby przewlekłej, o niewystarczającą dostępność fototerapii. Odpowiedzi choć obszerne zapewne nie wyczerpały tematu – to jednak można było nadrobić w kuluarach i na obiedzie kończącym konferencję. W czasie forum dyskusja była ciekawa i chwilami gorąca. Mam nadzieję, że konferencja zostanie na długo w pamięci uczestników, którzy przyjechali z całej Polski (m.in. Opole, Lublin, Gdańsk, Gdynia, Jarocin, Poznań).

Przed konferencją i po niej oraz w trakcie przerwy uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą i zakresem działalności firm – darczyńców Stowarzyszenia. Liczne stoiska z materiałami promocyjnymi i próbkami cieszyły się sporą popularnością.

Należy tu również wspomnieć o obecności mediów i ich zaangażowaniu zarówno w promocję konferencji oraz jej relacjonowanie. Informacje i relacje z konferencji pojawiły się zarówno w gazetach jak i w rozgłośniach radiowych i telewizji. W ramach promocji konferencji na wielkim telebimie w Bydgoszczy w październiku emitowana jest prezentacja o łuszczycy - jej niezakaźnym charakterze. W gablotkach na deptaku przy Starym Rynku (ścisłe centrum Bydgoszczy) prezentowane są natomiast plakaty nagrodzone w tegorocznym konkursie Stowarzyszenia.

Jesteśmy przekonani, że po tej akcji w świadomości społeczeństwa zostanie ślad, że będzie lepiej poinformowane o naszych problemach, a co za tym idzie będzie się nam żyło nieco lżej. Podsumowując, konferencję można uznać za duży sukces Stowarzyszenia i dobry przykład realizowania naszych najważniejszych celów statutowych.



Więcej o konferencji można dowiedzieć się z załączonych tu materiałów konferencyjnych. Niebawem na stronie zostanie umieszczony również film z konferencji.



autor: Wojciech S. Wilkowski
  • 2010_byd_01.jpg

    Fotorelacja

    z konferencji "O godne życie z łuszczycą", która się odbyła w sali sesyjnej bydgoskiego Ratusza.