14 lutego 2010

Wiadomości » 14 lutego 2010

Nasz przedstawiciel na Konferencji
W dniach od 10-11 lutego 2010 roku
w Warszawie odbyło się „IV ogólnopolskie spotkanie liderów organizacji pacjentów”.
Na zaproszenie organizatora, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, obok około 150 przedstawicieli organizacji pacjenckich, wzięła w nim udział przedstawicielka naszego Stowarzyszenia.

W trakcie spotkania wysłuchano informacji o zasadach polityki lekowej Ministerstwa Zdrowia, którą przedstawił Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Zdrowia dr Marek Twardowski. Następnie odbyła się merytoryczna debata
z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Pana Jakuba Szulca, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia dr Marka Twardowskiego oraz Prezesa NFZ Pana Jacka Paszkiewicza. Niestety nasze Stowarzyszenie nie zostało wylosowane do grona organizacji, które mogły zadać zaproszonym gościom przygotowane pytania.

W drugim dniu spotkania Pani dr Katarzyna Korpolewska przedstawiła osobiście napisany i wyreżyserowany spektakl pt.”Wietrzni”. Był on wstępem do dyskusji o problemach jakie napotykają ludzie, którzy pomagają innym oraz umiejętnościach potrzebnych w pracy społecznej.

Poza tym zapoznano uczestników z:
  1. praktyką działania urzędu Rzecznika Praw Pacjenta,
  2. propozycjami polskiego modelu rekompensaty szkód tworzonego dla bezpieczeństwa pacjenta,
  3. podstawami programu „Żyj zdrowo – lecz się odpowiedzialnie” oraz przedstawiono projekty strategiczne Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Spotkanie odbywało się w terminie, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Stąd też, w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II – Galeria Porczyńskich odbyła się uroczysta Gala wręczenia Nagród Św. Kamila. Główną ideą nagrody jest przybliżanie i promowanie osób oraz instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami. Nagroda św. Kamila jest przyznawana co roku w innej dziedzinie medycyny; w 2010 została przyznana za opiekę na matką i dzieckiem. Nagroda została ustanowiona z inicjatywy Zakonu Kamilianów i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w 2007 r. Spotkanie oraz Gala mogła się odbyć w tak ciekawej formie dzięki osobistemu zaangażowaniu Prezesa Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej księdza Arkadiusza Nowaka.
autor: gojaxx